Czyszczenie brzegów powiek Czyszczenie brzegów powiek w przypadku suchego oka jest istotnym elementem pielęgnacji. Oto kilka kroków, które można podjąć: – Mycie rąk: Zawsze zacznij od umycia rąk, aby uniknąć wprowadzania bakterii lub zanieczyszczeń do oczu. – Przygotuj czysty materiał: Wykorzystaj czysty, miękki materiał, na przykład mały opatrunek jałowy lub płatek kosmetyczny. – Zastosuj ciepły kompres na zamknięte powieki przez kilka minut. To pomoże rozluźnić zanieczyszczenia i zmniejszyć ewentualne zatory gruczołów Meiboma. – Masuj brzegi powiek: Po zastosowaniu kompresu delikatnie masuj brzegi powiek w kierunku od wewnętrznego do zewnętrznego kącika oka. To pomoże uwolnić zanieczyszczenia. – Użyj specjalnego płynu.Użyj go zgodnie z instrukcjami…
Blog
Rodzaje zatyczek punktów łzowych
Rodzaje zatyczek do kanalików łzowych Zatyczki tymczasowe Są one wykonane z materiału (np. Kolagenu), który stopniowo się rozkłada i jest wchłaniany przez organizm. Te zatyczki mogą utrzymywać się w oku od kilku dni do kilku miesięcy. Używam je gdy pacjent chce wypróbować zatyczki, aby sprawdzić, czy pomagają złagodzić objawy zespołu suchego oka. Zatyczki stałe punktów łzowych Są one wykonane z trwałego niewchłanialnego materiału jak silikon lub akryl. Mogą one pozostawać w oku przez lata. W razie potrzeby może je usunąć okulista. Skutki uboczne założonych zatyczek punktów łzowych: Najczęstszym efektem ubocznym jest podrażnienie i zaczerwienienie kąta przyśrodkowego oka. Wiele osób podaje, że objaw ten występuje tylko przez kilka dni.…
Zatyczki do kanalików łzowych
Zatyczki kanalików łzowych Wiele osób cierpi na zespół suchego oka. Dzieje się tak gdy organizm wytwarza zbyt mało łez lub ich skład jest nieprawidłowy. Częstą przyczyną jest również nadmierny odpływ łez. Krople do oczu są często stosowane w leczeniu zespołu suchego oka. Jednakże często to nie wystarcza dla pełnego komfortu. W wypadku gdy przyczyną jest mała ilość łez lub nadmierny ich odpływ skutecznym rozwiązanie jest aplikacja zatyczek do punktów łzowych. Zatyczki punktowe to małe „koreczki”, które umieszcza się aby ograniczyć odpływ łez. Pomaga to utrzymać nawilżoną powierzchnię oczu, łagodząc swędzenie, pieczenie i ich zaczerwienienie. Jak przebiega procedura założenia zatyczek punktów łzowych? Zabieg…
Nadmierne łzawienie oczu
Łzawienie oczu Łzy odgrywają niezwykle ważną rolę polegającą nie tylko na zabezpieczaniu powierzchni oka przed wysychaniem, ale także na ochronie zarówno przed drobinami pyłów, które są mechanicznie “zmywane”, jak i drobnoustrojami dzięki posiadanym właściwościom bakteriobójczym. Ponadto zawarte w nich składniki odżywiają powierzchowne warstwy rogówki, a lipidy zabezpieczają łzy przed wyparowaniem i szybkim spłynięciem z powierzchni oka. Przyczyny łzawienia oczu Nadmierne łzawienie może wynikać zarówno ze wzmożonego wydzielania łez jak i być skutkiem zaburzenia ich odpływu. Do wzmożonej produkcji łez dochodzi w przypadku działania czynników drażniących takich jak suchy zimny wiatr, dym czy drobiny pyłu w powietrzu. Wówczas przemija samoistnie wraz z ustaniem działania czynnika wywołującego. Nadprodukcja łez może także towarzyszyć:…
Uczucie zmęczonych oczu
Uczucie zmęczonych oczu Jak zapobiegać zmęczeniu oczu? Zmęczone oczy to inne określenie stanu nazywanego często przez pacjentów przeciążeniem oczu. Najczęściej zmęczenie oczu odczuwamy po długiej pracy przy komputerze czy długiej jeździe samochodem. Spowodowane jest to długotrwałym napięciem akomodacji oka. Poza tym skupiając wzrok na przykład na oglądaniu filmów lub długotrwałym czytaniu zmniejsza się częstość mrugnięć co może wywołać objawy zespołu suchego oka. Zespół objawów związanych z pracą wzrokową do bliży przy monitorze został określony jako syndrom widzenia komputerowego (CVS – computer vision syndrome). Najczęstszymi objawami zmęczenia oczu są: – bóle oczu, głowy i szyi, – wrażenie suchości i piasku pod powiekami, –…